Playoff Brackets

Mike

Administrator
I'm working on playoff brackets but wanted to post some early views here to make sure everything looks right. If you notice any issues, please let me know and I'll get it corrected. At some point I'll try to make these things so that they're included as part of the main site, but for now they're just stand-alone.

UIL


TAPPS


TCAF


TAIAO


Independent Bowl Series


If anyone has information on the other private school playoff brackets, please let me know and I'll get those created as well.
 
Last edited:

patriotfan21

New member
well we know that Valley won district 1 in divison 1, with happy as runner up. and that Springlake Earth won ditstrict 2 of divison 1 with Nazareth as runner
 

WestTexasKid

Wreck’em
Division 1
D1 - 1- Valley 2- Happy
D2- 1- SLE 2- Naz (This one isn't final but disregarding any tragedies it is set)
D3- 1- Spur 2- Knox City
D4- 1-BC 2- O'Donnell
D5 1- Van Horn 2-Ft. Davis beat Buena for second
D6 1-? 2-? GC v Rankin on Friday to decide who's who
D7 1- Hermleigh 2- Ira
D8 1- Westbrook 2- SC
So the West is only 2 games from ready to be filled!

D9- 1- Saint Jo 2- Newcastle
D10- 1- Union Hill 2-? Fruitvale and LC play Friday for 2
D11- 1-? 2-? Avalon v Blum, Friday for 1 & 2
D12- 1- Abbott 2-? Aquilla v Coolidge Friday for the spot
D13- 1-May 2-? (If Baird beats Groman there in, if not, we should see a three-way tie between Baird, Gorman, & Lingleville)
D14- 1-WV 2-? Eden and Irion County play for second Friday
D15- 1- Jonesboro 2- Lometa
D16- 1-? 2-? Leakey, Medina, Nueches Canyon are all still in the hunt for 1 & 2
East is not so filled yet, lots to play for on Friday!
 
Last edited:

patriotfan21

New member
Division 1
D1 - 1- Valley 2- Happy
D2- 1- SLE 2- Naz (This one isn't final but disregarding any tragedies it is set)
D3- 1- Spur 2- Knox City
D4- 1-BC 2- O'Donnell
D5 1- Van Horn 2-? Buena and Ft. Davis play for second on Friday
D6 1-? 2-? GC v Rankin on Friday to decide who's who
D7 1- Hermleigh 2- Ira
D8 1- Westbrook 2- SC
So the West is only 2 games from ready to be filled!

D9- 1- Saint Jo 2- Newcastle
D10- 1- Union Hill 2-? Fruitvale and LC play Friday for 2
D11- 1-? 2-? Avalon v Blum, Friday for 1 & 2
D12- 1- Abbott 2-? Aquilla v Coolidge Friday for the spot
D13- 1-May 2-? (If Baird beats Groman there in, if not, we should see a three-way tie between Baird, Gorman, & Lingleville)
D14- 1-WV 2-? Eden and Irion County play for second Friday
D15- 1- Jonesboro 2- Lometa
D16- 1-? 2-? Leakey, Medina, Nueches Canyon are all still in the hunt for 1 & 2
East is not so filled yet, lots to play for on Friday!
district 1 playoffs is jacked with some big time powerhouses
 

patriotfan21

New member
Division 1
D1 - 1- Valley 2- Happy
D2- 1- SLE 2- Naz (This one isn't final but disregarding any tragedies it is set)
D3- 1- Spur 2- Knox City
D4- 1-BC 2- O'Donnell
D5 1- Van Horn 2-? Buena and Ft. Davis play for second on Friday
D6 1-? 2-? GC v Rankin on Friday to decide who's who
D7 1- Hermleigh 2- Ira
D8 1- Westbrook 2- SC
So the West is only 2 games from ready to be filled!

D9- 1- Saint Jo 2- Newcastle
D10- 1- Union Hill 2-? Fruitvale and LC play Friday for 2
D11- 1-? 2-? Avalon v Blum, Friday for 1 & 2
D12- 1- Abbott 2-? Aquilla v Coolidge Friday for the spot
D13- 1-May 2-? (If Baird beats Groman there in, if not, we should see a three-way tie between Baird, Gorman, & Lingleville)
D14- 1-WV 2-? Eden and Irion County play for second Friday
D15- 1- Jonesboro 2- Lometa
D16- 1-? 2-? Leakey, Medina, Nueches Canyon are all still in the hunt for 1 & 2
East is not so filled yet, lots to play for on Friday!
it's final now lorenzo forfeited against nazareth
 

Cavman1

Active member
Ft. Worth Covenant Classical will host Abilene Christian Saturday, November,13 at 1:00 pm.
 
Top